Zagłębie Lubin to nasza tradycja

Zbliżający się jubileusz 80-lecia klubu piłkarskiego KGHM Zagłębie Lubin to dobra okazja do poznania jego historii oraz refleksji nad jego wkładem w rozwój ogólnie rozumianej kultury fizycznej oraz integracji całego środowiska górniczo-hutniczego naszego regionu.
W trudnych powojennych czasach była to bardzo ważna misja. Zwłaszcza, że w tamtych latach osiedlili się tutaj ludzie, którzy przybyli z różnych stron, przywieźli ze sobą różne zwyczaje i tradycje oraz reprezentowali różne wartości kulturowe. Sport stał się dla nich doskonałym narzędziem do ich zjednoczenia i wytworzenia swoistego lokalnego patriotyzmu. Początkowo oparty on był na działalności grupy zapaleńców, którzy w ramach Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego już w połowie 1945 roku założyli w Lubinie pierwsze ognisko sportowe przekształcone rok później w klub OMTUR Zawisza. Jego chrzest bojowy miał miejsce 5 maja 1946 roku, gdy w pierwszym oficjalnym meczu o ligowe punkty KS Zawisza Lubin pokonał Milicyjny KS Zgorzelec.
Od boiska do Areny
Początkowo drużyna trenowała i rozgrywała swoje mecze na własnoręcznie zbudowanym boisku przy ul. Kościuszki. W miejscu, gdzie później powstała kultowa lubińska restauracja Lutnia, obecnie przemianowana na Baron.
Dzisiaj zawodnicy występują na wspaniałej arenie mogącej pomieścić ponad 16 tysięcy kibiców. Mają też do dyspozycji liczne obiekty treningowe oraz pomieszczenia rehabilitacyjne. Warto więc prześledzić ten imponujący rozwój.
Ważnym kamieniem milowym było odkrycie przez Jana Wyżykowskiego bogatych złóż rud miedzi i budowa kombinatu. Skutkiem tego już w 1966 roku powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy Zagłębie Lubin, który wspierany przez przemysł miedziowy, zaczął bardzo dynamicznie się rozwijać i przez dziesiątki lat dostarczać kibicom wiele sportowych emocji.
Od stycznia 2002 roku Zagłębie Lubin jako stuprocentowa spółka Polskiej Miedzi stał się częścią Grupy Kapitałowej KGHM.
W Miedziowych barwach występowało wielu znakomitych piłkarzy oraz aktywnie działało wielu doskonałych szkoleniowców. To dzięki nim w historii klubu zapisało się mnóstwo wspaniałych momentów, które były efektem sportowej rywalizacji z najlepszymi klubami reprezentującymi polski futbol na międzynarodowej arenie. Zagłębie Lubin jest dwukrotnym złotym medalistą w Mistrzostwach Polski, finalistą rozgrywek o krajowy Puchar i zdobywcą Superpucharu Polski.
Czym skorupka za młodu nasiąknie
Zawsze nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku. Zasada ta dotyczy również ścieżki sportowej kariery każdego zawodnika. Dobrze o tym wiedzą zarówno szkoleniowcy, jak i władze Zagłębia Lubin. Prezes zarządu Paweł Jeż podkreśla, że popularyzacja i rozwój działającej przy klubie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie jest podstawą do budowania silnej reprezentacji zarówno juniorów, jak i seniorów.
– Podstawowym zadaniem naszej Akademii jest propagowanie aktywności fizycznej i umożliwienie jak największej liczbie dzieci z regionu miedziowego trenowania pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. W ten sposób w znaczącym stopniu podnosi się poziom sprawności młodzieży, tworzy się pozytywne wzorce do dalszego rozwoju sportowego, kształtuje takie cechy, jak odpowiedzialność, wytrwałość i sumienności oraz zapewnia najlepszy młody narybek dla reprezentacji Zagłębia Lubin – wyjaśnia prezes.
O słuszności takiego podejścia najlepiej świadczy fakt, iż „Miedziowi” dwa razy z rzędu zdobyli Mistrzostwo Polski Juniorów i dwukrotnie świętowali mistrzostwo Młodej Ekstraklasy. Wywalczyli też tytuł Mistrzów Polski w kategorii U-15, a także sięgnęli po brązowy medal Centralnej Ligi Juniorów U-18.
Jak to działa
Z roku na rok w programie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie zostają najbardziej uzdolnieni piłkarsko gracze, a najważniejsza weryfikacja następuje w piętnastym roku życia. Na podstawie kilkuletnich i szczegółowych obserwacji dokonuje się selekcji, w wyniku której treningiem zostają objęci najzdolniejsi piłkarze. Pozostali, jeśli chcą kontynuować przygodę z piłką, mogą liczyć na pomoc akademii w znalezieniu miejsca do treningu w licznych klubach partnerskich. Profesjonalny plan rozwoju przygotowuje zawodników do dorosłej piłki i jest prowadzony we współpracy ze sztabem szkoleniowym KGHM Zagłębia Lubin. Postępy poszczególnych piłkarzy są na bieżąco raportowane, dzięki czemu najlepsi z nich odpowiednio szybko otrzymują szansę gry w pierwszym zespole. Po ukończeniu 19 lat wyselekcjonowani zawodnicy zasilają szeregi zespołu rezerw i walczą o miejsce w wyjściowym składzie KGHM Zagłębia.
Zdaniem prezesa Pawła Jeża głównym celem drugiego etapu szkolenia jest dostarczenie do pierwszej drużyny KGHM Zagłębia wartościowych graczy, którzy będą w stanie odgrywać znaczące role w zespole.
– Dzięki oparciu kadry na wychowankach klub może przeznaczać mniejsze sumy na transfery zewnętrzne, a zaoszczędzone pieniądze inwestować w dalszy rozwój szkolenia oraz mieć środki na wspomaganie różnego rodzaju działań integrujących całe środowisko ludzi związanych z Polską Miedzią. Zarówno tych pracujących w KGHM, jak i w firmach zależnych lub kooperujących.
W zdrowym ciele zdrowy duch
– Zgodnie z tą maksymą, będącą wyrazem dążenia do wszechstronnego rozwoju człowieka, chcemy zachęcać mieszkańców naszego regionu do wszelkich sportowych aktywności, które sprawią, że poprawią oni swoje zdrowie i kondycję, będą mieli więcej energii, lepszy humor, samopoczucie oraz samoocenę – wyjaśnia prezes Paweł Jeż. – Dlatego też stawiamy na szersze rozpropagowanie różnego rodzaju imprez integracyjnych organizowanych na naszych obiektach i przy udziale naszych najlepszych specjalistów.
Kategorie
Polecane artykuły
Prezydium OPZZ Dolny Śląsk z wizytą w Zakładzie Hydrotechnicznym
10 czerwca odbyło się wyjazdowe posiedzenie Prezydium Rady OPZZ Województwa Dolnośląskiego pod przewodnictwem Andrzeja Otręby. Gospodarzem spotkania był zakładowy zarząd ZZPPM ZH kierowany przez Waldemara…
Śródziemnomorska przygoda ZZPPM Energetyka
W maju grupa naszych związkowców udała się na wyjątkową, tygodniową wycieczkę na Maltę i Sycylię. Była to doskonała okazja nie tylko do wypoczynku w malowniczych…
80 lat Centrozłomu
- W 1946 roku została powołana do życia Państwowa Hurtownia Złomu we Wrocławiu – dzisiejszy Centrozłom Wrocław. Zapewne w firmie trwają już przygotowania do jubileuszowych…
Integracyjne zawody na torze gokartowym – rywalizacja i świetna zabawa
W atmosferze zdrowej rywalizacji i doskonałego humoru 14 czerwca na Kartodromie Gostyń odbyły się pierwsze w historii zawody gokartowe MO ZZPPM ZG Lubin, JRGH, ZG…
Przełomowe zmiany dla Polskiej Miedzi!
Rada ZZPPM z wielką nadzieją i optymizmem przyjmuje zapowiedziane zmiany w tzw. podatku miedziowym. To ważny krok, który może przyczynić się do dynamicznego rozwoju sektora…

Statut
STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany na podstawie… Continue reading

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego
Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego … Continue reading
Rokowania rozpoczęte
12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…
Najnowsze wydanie Związkowca
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…