Służba czy ochrona zdrowia?

Przedstawiciele wielu zawodów mają swoich patronów i swoje święto branżowe. Jednak w służbie zdrowia wydaje się, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o dokładny dzień tego święta.
Katarzyna Kobylińska: – Faktycznie jest to trochę skomplikowane. Zgodnie z tradycją 7 kwietnia, w rocznicę powstania w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Natomiast 12 maja w rocznicę urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, świętujemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
A kto jest patronem wszystkich medyków?
– Powszechnie uważa się, że jest to św. Łukasz Ewangelista. Żył w czasach Jezusa i z zawodu był lekarzem. Co ciekawe, jest on też patronem wielu zawodów związanych ze sztuką, np. introligatorów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Może dlatego mówimy o medycynie, że nie jest to tylko nauka, ale również i sztuka. Sztuka zarówno leczenia, jak i propagowania zdrowego stylu życia, bo to jest fundament zdrowia. Dodam też, że na kartach Ewangelii spisanej przez św. Łukasza Ewangelistę możemy znaleźć kilkaset terminów medycznych, opisy reakcji fizjologicznych i cenne wskazówki diagnostyczne.
Jak poprawnie powinno się mówić: służba zdrowia czy ochrona zdrowia?
– W wyniku reformy systemu w Polsce w 1999 roku służba zdrowia została zastąpiona systemem ochrony zdrowia. Ta zmiana językowa kładzie większy nacisk na profesjonalizm i kompetencje, jakie są wymagane w naszej branży. Niezależnie jednak od tych sporów językowych koncentrujących się wokół słów „służba” i „opieka”, zawsze mamy na uwadze zdrowie. Dobrze, gdy ono jest i funkcjonuje bez zarzutu, jednak przypominamy sobie o nim najczęściej, gdy jak to szlachetne zdrowie się zepsuje lub wręcz jak go zbraknie.
…wtedy szybko biegniemy do tych, co składali przysięgę Hipokratesa.
– W tym temacie też jest trochę zamieszania. Przysięga Hipokratesa była składana przez lekarzy w starożytności i nie zawierała zasady poszanowania autonomii pacjenta. Ona pojawiła się dopiero w XX wieku i dziś należy do kanonu czterech najważniejszych zasad w etyce lekarskiej. Przez tysiąclecia wyobrażano sobie, że lekarz z racji swojej roli zawsze będzie działał na korzyść i w interesie pacjenta. Jednak po zbrodniach dokonanych przez lekarzy niemieckich i japońskich podczas II wojny światowej, Światowa Organizacja Lekarzy podczas swojego zjazdu w Genewie w 1948 roku opracowała nowożytną wersję przysięgi, w której zawarte jest zobowiązanie do przeciwdziałania cierpieniu i zapobiegania chorobom, niesienia pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy. Zasady te zostały wpisane w treść przyrzeczenia lekarskiego, które obecnie jest składane.
Niech mi będzie wolno na zakończenie tej rozmowy złożyć na Twoje ręce wszystkim pracownikom związanym z medycyną życzenia, byśmy wszyscy zdrowi byli i nie mieli potrzeby szukać pomocy w szpitalach i przychodniach.
Kategorie
Polecane artykuły
Zagłębie kontra Raków: Czy Miedziowi powtórzą sukces z 2022 roku?
Dziś o godzinie 19:00 na stadionie KGHM Zagłębia Arena Miedziowi zmierzą się z liderem Ekstraklasy, Rakowem Częstochowa. Po zmianie trenera, Leszek Ojrzyński poprowadzi zespół, który…
Centrozłom: Nowe porozumienie płacowe
24 marca 2025 r. w siedzibie Centrozłomu podpisano porozumienie płacowe, kończące długie negocjacje między zarządem spółki a związkami zawodowymi. Nowe ustalenia wejdą w życie od…
Wyjątkowe Posiedzenie Rady ZZPPM na KGHM Arenie
Wyjątkowy i nietypowy charakter miało ostatnie posiedzenie Rady ZZPPM. Obrady odbyły się 24 marca w sali konferencyjnej na terenie KGHM Areny, stadionu KGHM Zagłębia…
Nic o nas bez nas
W siedzibie OPZZ odbyła się wyjątkowa konferencja ekspercko-związkowa pod hasłem „Emerytury pomostowe – gdzie jesteśmy?”, zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. W wydarzeniu wzięli udział…
Osobiste kontakty to wartość trudna do przecenienia
Realizując założenia Ramowego Planu Pracy na 2025 rok, ZZPPM MCZ kontynuuje spotkania przedstawicieli zarządu związku z pracownikami placówek, w których mamy swoich członków. Inauguracyjne w…

Statut
STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany na podstawie… Continue reading

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego
Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego … Continue reading
Rokowania rozpoczęte
12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…
Najnowsze wydanie Związkowca
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…