Projekt zakończony

inner

18 listopada 2021 r. w Belgradzie odbyła się finałowa konferencja w ramach projektu „Razem dla sprawnej reprezentacji interesów pracowników z branży wydobywczej”. Liderem spotkania był Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego. Współpartnerami oraz organizacjami stowarzyszonymi związkowcy z Serbii, Macedonii, Hiszpanii, Bułgarii, Litwy i Rumunii.

W ramach projektu omówiono następujące zagadnienia:

  1. Partycypacja pracowników, sprawiedliwa transformacja energetyczna.
  2. Zagrożenia związane z możliwością utraty miejsc pracy w sektorze wydobywczym.
  3. Negocjacje planów działań terytorialnych mających na celu rekultywację obszarów górniczych.

Konferencja zakończyła się podpisaniem wspólnego apelu do Komisji Europejskiej. Najważniejsza konkluzja tego dokumentu brzmi następująco:

„Organizacje uczestniczące w Projekcie Razem na rzecz skutecznej reprezentacji interesów pracowników firm z sektora wydobywczego kładą nacisk na konieczność wzmocnienia procedur informacyjnych, konsultacyjnych, dialogu społecznego i rokowań zbiorowych w procesach transformacji energetycznej oraz żądamy od różnych instytucji Unii Europejskiej, członków Parlamentu i Rady oraz rządów narodowych większego wydźwięku w ich decyzjach, uważając, że celem, do którego musimy dążyć wraz z neutralnością klimatyczną, jest obrona terytoriów i pracowników dotkniętych tymi procesami dekarbonizacji (przemiana energetyczna), nie pozwalając nikomu pozostać w tyle”.

W dokumencie znalazły się również między innymi takie stwierdzenia jak:

Nie jest możliwe przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej bez udziału pracowników

Nie wydaje się sensowne niszczenie tkanki produkcyjnej w niektórych państwach Unii lub wśród krajów kandydujących podczas gdy takie wielkie mocarstwa emitujące gazy cieplarniane jak USA, Chiny, Indie czy Rosja nadal nie zajmują się procesami dekarbonizacji i 60 proc redukcji emisji dwutlenku węgla.

W dokumencie zadano też Komisji Europejskiej kilka istotnych pytań. Między innymi:

Jaki jest pożytek z przejęcia przez Unię przewodnictwa w dekarbonizacji i stawiania na gorszej pozycji tysięcy pracowników oraz gospodarek niektórych państw, jeśli takie kraje jak, USA, Indie, Rosja czy Chiny nie są zobowiązane do zachowania neutralności klimatycznej?

Czy korzyści dla obywateli wynikające z neutralności klimatycznej to cel, który osiąga się kosztem stawiania znacznej liczby pracowników i terytoriów geograficznych w bardzo trudnej sytuacji? Czy nie byłoby konieczne, aby instytucje poszukiwały takich instrumentów łączących zdrowie obywateli z życiem i przetrwaniem górników oraz ich rodzin?

Całość  dokumentu dostępna jest na stronie http://extractivesector.com/

Litwa i Bułgaria brały udział w spotkaniu online.

Polecane artykuły

Spór w PeBeKa zaostrza się: mediacje bez efektu, ruszają przygotowania do referendum strajkowego

Spór w PeBeKa wchodzi w fazę przesilenia. Mediacje z udziałem niezależnego mediatora nie przyniosły żadnego zbliżenia stanowisk, a podpisany protokół rozbieżności potwierdził całkowity brak porozumienia.…

ZZPPM składa życzenia hutnikom i strażakom w Dniu Świętego Floriana

Zarząd ZZPPM przekazuje życzenia z okazji Dnia Świętego Floriana, dziękując hutnikom i strażakom KGHM za odwagę, profesjonalizm i codzienną troskę o bezpieczeństwo. Związek życzy zdrowia,…

1 maja -Święto pracy

Najnowszy numer Związkowca już dostępny

W najnowszym numerze przedstawiamy tematy, które realnie dotyczą naszej społeczności i codziennego życia w zakładach. Znajdziesz tu zarówno konkretne informacje, jak i materiały pokazujące kulisy…

ZZPPM skutecznie interweniuje w sprawie ustawy o PUZP – Kancelaria Premiera reaguje błyskawicznie

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) odniósł merytoryczny sukces w walce o poprawę przepisów dotyczących Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy (PUZP). Po przeprowadzeniu pierwszego w Polsce…

n1

Statut

STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany  na podstawie… Continue reading

07 marca 2016
arrow
n1

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego            … Continue reading

16 maja 2016
arrow

Rokowania rozpoczęte

12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…

17 grudnia 2023
arrow

Najnowsze wydanie Związkowca

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…

15 lutego 2024
arrow
Przewijanie do góry