Huta złomowa czy hybrydowa?

inner

Zbliżają się obchody Dnia Hutnika. Czy oprócz zwyczajowych życzeń możemy na łamach naszego pisma ludziom związanym z tą branżą przekazać jakieś dobre informacje związane z ich warunkami pracy i stabilnością zatrudnienia?

Sebastian Szczukiewicz: Trudno się wypowiadać za całą branżę, ale z perspektywy Huty Miedzi Legnica mamy pewne powody do optymizmu. Niedawno bowiem na stanowisko dyrektora naczelnego naszego zakładu powołano Mariusza Rzepczyńskiego. Fachowca znającego Polską Miedź od podszewki. Ma on wykształcenie zarówno górnicze, jak i hutnicze oraz posiada wiedzę z zakresu energetyki cieplnej. Na dodatek od 2016 pracował w departamencie infrastruktury hutniczej w centrali KGHM.

To faktycznie szerokie spektrum wiedzy i doświadczenia, ale jakie to ma znaczenie z punktu widzenia przeciętnego pracownika?

Zawsze zakład prowadzony przez kompetentnego i przewidywalnego menedżera dla załogi oznacza spokojną pracę i brak chaosu w codziennym zarządzaniu i planowaniu. Już podczas pierwszego spotkania dyrektora ze związkami zawodowymi uzyskaliśmy jego zapewnienie, że inwestycje będą prowadzone i przyszłość huty nie jest zagrożona. Nie przewiduje się żadnych grupowych zwolnień i generalnie mamy mieć stabilny poziom zatrudnienia.

Nawet jeśli z powodu zmiany technologii potrzeba będzie mniejszej obsady?

W takiej sytuacji to pracownicy bez problemu będą zagospodarowani w innych miejscach. Przykładem może być wydział elektorafinacji, na którym w momencie przejścia na system podkładowy zapewne będzie potrzeba zredukować kilkanaście stanowisk. Odbędzie się to jednak albo poprzez naturalne odejścia, albo poprzez zagospodarowanie pracownika na innym miejscu. Również podczas drugiego spotkania, już tylko z naszą organizacją, dyrektor powtórzył te deklaracje i powiedział, iż przyjął on nominację pod warunkiem, że huta nadal będzie funkcjonowała i systematycznie zwiększała swoją produkcję.

Od pewnego czasu mówi się, że Huta Legnica jest hybrydowa. Co to oznacza?

Najprościej mówiąc, możemy produkować miedź elektrolityczną zarówno z przetwarzania złomu, jak i z przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Złom przetapiamy w niedawno wybudowanym piecu wychylno-topielno-rafinacyjnym, tak zwanym WTR, natomiast koncentraty przetapiane są w dwóch piecach szybowych.

Jakie są proporcje pomiędzy produkcją miedzi z tych dwóch źródeł?

Miedź produkujemy w 100 proc. z własnego wydobycia rudy miedzi przerobionej na Koncentrat CU w ZWR, w tym 85 proc. to koncentrat lubiński, pozostałe Rudna. Miedzi anodowej ze złomów mamy około 60 proc. produkcji, natomiast całkowita produkcja miedzi elektrolitycznej (katody) to około 122 tysięcy ton rocznie i jest to w miarę stała wartość. Jak poziom produkcji będzie wyglądał w przyszłym roku, trudno powiedzieć, bo jeden z pieców szybowych ma być wyłączony. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mieć więcej wsadów złomowych, które dostarcza nam spółka KGHM Metraco. Obecnie na terenie huty trwają prace przy budowie placu, na którym będzie składany złom pozyskany przez Metraco. Mówiąc o inwestycjach naszego zakładu, muszę też wspomnieć o niedawno uruchomionej instalacji do odzyskiwania arsenu i rtęci. To już znacznie poprawiło jakość powietrza w całej Legnicy.

Dziękuję za rozmowę i życzę jeszcze wielu lat rozwoju i rozkwitu oraz bezproblemowej produkcji!

 

 

Polecane artykuły

Obchody Barbórkowe 2024

Barbórka 2024 – Uroczystości w Lubinie i Polkowicach 4 grudnia, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyły się uroczystości Barbórki – święta górników, które łączą wspólnotę Polskiej…

Rozmowa z wiceprzewodniczącą OPZZ Barbarą Popielarz

Zawsze siła naszej pozycji negocjacyjnej w konfrontacji z pracodawcami wynika z jedności związkowej i szerokiego poparcia wśród pracowników. Jeśli oni będą biernie się przyglądać i…

Wiedza jest naszym orędziem

Zarząd ZZPPM MCZ zorganizował szkolenie, którego celem było podniesienie kompetencji Społecznych Inspektorów Pracy  oraz omówienie aktualnych wyzwań stojących przed związkiem zawodowym i jego członkami. W…

Zasłużona emerytura

Po 39 latach pracy Beata Januszewska przechodzi na zasłużoną emeryturę Beata Januszewska, nasza wieloletnia koleżanka, zakończyła swoją imponującą karierę zawodową w firmie WPEC Legnica, przechodząc…

n1

Statut

STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany  na podstawie… Continue reading

07 marca 2016
arrow
n1

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego            … Continue reading

16 maja 2016
arrow

Rokowania rozpoczęte

12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…

17 grudnia 2023
arrow

Najnowsze wydanie Związkowca

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…

15 lutego 2024
arrow
Scroll to Top