Czy zielony ład to zbędne koszty czy szansa na rozwój?

inner

11 kwietnia 2024 roku wydano Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie ustanowienia ram zabezpieczających bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Jest to jeden z elementów realizacji na naszym kontynencie planów klimatycznych zmierzających do wdrożenia Zielonego Ładu.

Zmierzając do tego celu Bruksela zamierza zwiększyć wydobycie tych surowców, tak aby co najmniej 10% rocznego zużycia surowców pochodziło z kopalń znajdujących się na terytorium Unii. To nie tylko zmniejszy zewnętrzną zależność, ale również przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w sektorze wydobywczym. Ponad to przyjęto, że co najmniej 40% rocznego zużycia ma być wynikiem przetwarzania na terenie Unii. Istotnym aspektem nowych regulacji jest również promowanie recyklingu, wewnątrz UE którego wielkość określono na poziomie co najmniej 25% rocznego zużycia surowców Przyjęto też zasadę ograniczającą zależności od jednego państwa trzeciego do maksymalnie 65% rocznego zużycia każdego surowca strategicznego na danym etapie przetwarzania.

Rząd Rumunii prawie natychmiast dostrzegł w tych nowych regulacjach szansę na rozwój własnej gospodarki i miesiąc temu uchwalił dekret o zmianie prawa górniczego w którym zawarte zostały zapisane rozporządzenia PE i Rady Europy. Zostały one tak wkomponowane w istniejące już plany gospodarcze Rumunii by stanowiły impuls rozwojowy kraju. W efekcie postanowiono wdrożyć plan wznowienia eksploatacji także kopalń już zamkniętych. Produkcja ta uzupełni zasoby surowcowe pochodzące z obecnie funkcjonującej kopalni miedzi Rosi Poleni. Ponad to dzięki nowemu prawu będą realizowane prace rozpoznające i analityczne ukazujące miejsca i ilości występowania metali szlachetnych.

Całość nowych postanowień znalazła się w znowelizowanym dokumencie pod nazwą Krajowa Strategia na rzecz Nieenergetycznych Zasobów Mineralnych na lata 2023-2035, w której zdefiniowano mocne i słabe strony w zakresie eksploatacji surowców krytycznych. Wynika z nich, że mocne strony znacząco przeważają nad słabymi.
To wszystko pokazuje jak znaczący sposób Rumunia zamierza przyczynić się do realizacji ambitnych planów surowcowych Unii Europejskiej.

Jak na tym tle wygląda Polska? Też mamy niewyeksploatowane złoża miedzi zdeponowane w Starym Zagłębiu. Jest to metal o znaczeniu strategicznym dla nowoczesnej gospodarki i jego wartość z każdym rokiem będzie tylko rosła. Czy mając w polskiej ziemi zdeponowane bogate złoża tego pierwiastka możemy sobie pozwolić na ich porzucenie?
A może należałoby wprowadzić zachęty finansowe za rozpoczęcie eksploatacji oraz udostępnianie istniejących złóż a nie łupić jedynego dla jedynego producenta miedzi w Polsce zabójczym podatkiem od kopalin, którego wymiar nie daje żadnych szans na inwestowanie w nowe złoża rud miedzi.

Czy nie warto, choć raz, być w końcu mądrym przed, a nie po szkodzie?
Przypominamy, że między innymi w tej sprawie kilka tygodni temu występowaliśmy do Premiera RP Donalda Tuska. Czekamy na reakcję.

 

Polecane artykuły

Zagłębie kontra Raków: Czy Miedziowi powtórzą sukces z 2022 roku?

Dziś o godzinie 19:00 na stadionie KGHM Zagłębia Arena Miedziowi zmierzą się z liderem Ekstraklasy, Rakowem Częstochowa. Po zmianie trenera, Leszek Ojrzyński poprowadzi zespół, który…

Centrozłom: Nowe porozumienie płacowe

24 marca 2025 r. w siedzibie Centrozłomu podpisano porozumienie płacowe, kończące długie negocjacje między zarządem spółki a związkami zawodowymi. Nowe ustalenia wejdą w życie od…

Wyjątkowe Posiedzenie Rady ZZPPM na KGHM Arenie

  Wyjątkowy i nietypowy charakter miało ostatnie posiedzenie Rady ZZPPM. Obrady odbyły się 24 marca  w sali konferencyjnej na terenie KGHM Areny, stadionu KGHM Zagłębia…

Nic o nas bez nas

W siedzibie OPZZ odbyła się wyjątkowa konferencja ekspercko-związkowa pod hasłem „Emerytury pomostowe – gdzie jesteśmy?”, zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. W wydarzeniu wzięli udział…

Osobiste kontakty to wartość trudna do przecenienia

Realizując założenia Ramowego Planu Pracy na 2025 rok, ZZPPM MCZ kontynuuje spotkania przedstawicieli zarządu związku z pracownikami placówek, w których mamy swoich członków. Inauguracyjne w…

n1

Statut

STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany  na podstawie… Continue reading

07 marca 2016
arrow
n1

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego            … Continue reading

16 maja 2016
arrow

Rokowania rozpoczęte

12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…

17 grudnia 2023
arrow

Najnowsze wydanie Związkowca

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…

15 lutego 2024
arrow
Scroll to Top