Historię warto znać
Czy wiesz że na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rząd polski szykował się do sprzedaży KGHM za symboliczną kwotę 400 mln dolarów amerykańskiemu koncernowi Asarco. Była to wówczas równowartość naszej kwartalnej produkcji.
Tak zachodni banksterzy przy udziale elit polskiej władzy szykowali się do przejęcia znacznej części polskiego majątku narodowego funkcjonującego w oparciu o bogate złoża rud miedzi. Czy nie przypomina Wam to czegoś?
Od początku przemian ustrojowych skutków liberalnej polityki i celowego psucia gospodarki ludzie doświadczali na każdym kroku. Na ich oczach upadał polski przemysł spożywczy, chemiczny i maszynowy. Na początku lat 90 prowadzona pod zachodnie dyktando terapia szokowa gospodarki zbierała swoje żniwo.
Każdego dnia prasa donosiła o prywatyzacji kolejnego zakładu, fabryki czy kopalni. Dużo z tych operacji nie przeprowadzano poprzez giełdę papierów wartościowych, ale poprzez bezpośrednią sprzedaż różnym podejrzanym kapitałom spekulacyjnym. Dzisiaj wiele z tamtych transakcji można by określić jako wrogie przejęcia najlepszych polskich firm przy cichej akceptacji lub wręcz współudziale ówczesnej elity rządzącej.
Na taki szwindel załoga Polskiej Miedzi nie mogła się zgodzić. Ludzie doskonale wiedzieli, że jeśli chcą zachować swoje miejsca pracy dla siebie i przyszłych pokoleń, muszą podjąć walkę o polskość firmy. Jej kulminacyjnym elementem był trzydziestodniowy strajk, który rozpoczął się 20 lipca 1992 roku. Głównym motorem tego protestu był Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego na czele którego stał Ryszard Zbrzyzny.
Więcej o przebiegu strajku w obronie polskości Polskiej Miedzi, licznych próbach przejęcia spółki przez obcy kapitał i konsekwentnym rozmywaniu udziału skarbu państwa w akcjonariacie KGHM można się dowiedzieć odwiedzając zakładkę NASZA HISTORIA .Znajdziecie tam zarówno film oparty na dokumentalnych nagraniach obrazujących przebieg strajku oraz elektroniczne wydania dwóch tomów Monografii ZZPPM obejmujących okres od 1992 roku do końca 2016 roku.
.
Kategorie
Polecane artykuły
Rozmowa z wiceprzewodniczącą OPZZ Barbarą Popielarz
Zawsze siła naszej pozycji negocjacyjnej w konfrontacji z pracodawcami wynika z jedności związkowej i szerokiego poparcia wśród pracowników. Jeśli oni będą biernie się przyglądać i…
Wiedza jest naszym orędziem
Zarząd ZZPPM MCZ zorganizował szkolenie, którego celem było podniesienie kompetencji Społecznych Inspektorów Pracy oraz omówienie aktualnych wyzwań stojących przed związkiem zawodowym i jego członkami. W…
Zasłużona emerytura
Po 39 latach pracy Beata Januszewska przechodzi na zasłużoną emeryturę Beata Januszewska, nasza wieloletnia koleżanka, zakończyła swoją imponującą karierę zawodową w firmie WPEC Legnica, przechodząc…
Seria fatalnych zbiegów okoliczności, czy błąd systemowy?
We wtorek, 26 sierpnia, w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice zginął 48-letni operator. Był to już trzeci wypadek śmiertelny w kopalniach KGHM w ostatnim czasie. Do poprzedniego…
Zdobyli Orle Gniazda i przywieźli miłe wspomnienia
Nasze koleżanki i koledzy z ZZPPM MCZ podjęli w tym roku wyjątkową inicjatywę – zdobycie malowniczej i bogatej w atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W dniach…
Statut
STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany na podstawie… Continue reading
Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego
Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego … Continue reading
Rokowania rozpoczęte
12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…
Najnowsze wydanie Związkowca
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…