Pozorowana polityka prospołeczna – czyli jak państwo jedną ręką daje, a drugą odbiera

inner

Troska o dobro polskich rodzin to naczelna zasada obecnej ekipy rządowej – tak przynajmniej głoszą oficjalne przekazy prezentowane w wielu mediach. Od rana do wieczora do społeczeństwa płynie komunikat o tym, jak to władza stara się na wszelkie sposoby podnieść nasz poziom życia i ma w tym zakresie sporo sukcesów. Świadczyć ma o tym Program 500 plus, czyli flagowa reforma zakresu polityki społecznej Prawa i Sprawiedliwości. Niestety, znacznie rzadziej się wspomina o tym, iż w drugiej połowie 2016 r. z rynku pracy wycofało się ok. 50 tys. matek. Na dodatek, zdaniem niezależnych analityków, zjawisko to z każdym miesiącem się pogłębia. Jeśli tak jest, to oznacza to, że już tworzy się znaczna grupa kobiet, które w przyszłości będą miały bardzo małe emerytury albo będzie im bardzo trudno wrócić na rynek pracy, gdy dzieci zostaną odchowane, a zarobki małżonka będą niewystarczające. Konieczne jest więc wprowadze

 

nie takich działań wspierających matki, by wychowując dzieci, mogły nadal pracować. Na ten cel Skarb Państwa jednak skąpi funduszy. Problemem jest między innymi brak miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach i co gorsza nic nie wskazuje na to, by sytuacja w najbliższym czasie miała ulec istotnej poprawie. Również wciąż żenująco niska jest wysokość  minimalnego wynagrodzenia. Według projektu ustawy budżetowej na 2018 rok ma ono wzrosnąć zaledwie o 100 złotych. Projekt budżetu przewiduje też dalsze zamrożenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych i na jednego pracownika wynosić ma 1185,66 zł. Wartość ta jest utrzymywana na niezmienionym poziomie już od 6 lat. A przecież są to środki, które z założenia przeznaczone są m.in. na pomoc socjalną, dopłaty do w

 

ypoczynku pracowników i zapomogi dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jedynym optymistycznym sygnałem płynącym z prac nad budżetem jest perspektywa podniesienia limitu zwolnienia, który uprawnia do skorzystania z nieopodatkowanych świadczeń z ZFŚS i funduszy związków zawodowych. To krok w dobrym kierunku, jednak zdecydowanie zbyt mały.

Bez pozytywnych i znaczących zmian polityki społecznej Program 500 plus niestety zostanie zapamiętany wyłącznie jako działanie pozorne i długoterminowo nic dobrego niewnoszące do stanu gospodarki oraz poziomu życia polskich rodzin.

Polecane artykuły

ZZPPM O/ZWR w trasie

Związkowy weekend w Wiedniu zorganizowany przez ZZPPM O/ZWR dostarczył niezwykłych wrażeń! Od majestatycznego Pałacu Schönbrunn, przez urokliwe uliczki historycznego centrum, aż po Kahlenberg – miejsce,…

Ostatni krok ku utrzymaniu? Starcie KGHM Zagłębia z Widzewem

W sobotę o 17:30 KGHM Zagłębie Lubin podejmie Widzew Łódź w przedostatnim domowym meczu sezonu. Lubinianie, zajmujący 15. miejsce w tabeli, mają pięć punktów przewagi…

Dzień Świętego Floriana

     

Niech się święci 1 maja!

Koleżanki i Koledzy! Z okazji obchodów 1 maja oraz następującego zaraz potem Święta Hutników i Strażaków niech mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności…

Miedziowi na fali

 Pod wodzą nowego trenera, Leszka Ojrzyńskiego KGHM Zagłębie Lubin osiąga dobre wyniki, zdobywając 10 punktów w 5 meczach i oddalając się od strefy spadkowej. Najbliższy…

n1

Statut

STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany  na podstawie… Continue reading

07 marca 2016
arrow
n1

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego            … Continue reading

16 maja 2016
arrow

Rokowania rozpoczęte

12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…

17 grudnia 2023
arrow

Najnowsze wydanie Związkowca

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…

15 lutego 2024
arrow