Jak to z tymi maseczkami było


26 marca
Na warszawskim lotnisku Okęcie ląduje samolot ze sprzętem medycznym zakupionym przez KGHM za 5,5 mln dolarów.
– Będziemy organizować kolejne transporty sprzętu, który służyć będzie zwalczaniu skutków tej strasznej epidemii – z dumą oznajmił dziennikarzom prezes KGHM Marcin Chludziński.
1 kwietnia
Kolejny transport przybywa do Warszawy. W lukach bagażowych samolotu znajduje się m.in. 50 respiratorów, 130 tysięcy kombinezonów, pół miliona maseczek ochronnych i 160 tysięcy par gogli. Zakup sprzętu możliwy był dzięki środkom ufundowanym przez spółkę KGHM, a cały ładunek wart jest 15 milionów dolarów.
Na konferencji prasowej prezes Marcin Chludziński patetycznie mówi: – To nasz moralny obowiązek jako spółki Skarbu Państwa, by pomagać w takim zakresie, jak to dla nas możliwe i dzielić się pomocą z polskim społeczeństwem.
14 kwietnia
Tym razem na lotnisku Chopina ląduje największy transportowiec świata – Antonov An-225 Mrija. Wydarzenie to poprzedza podana wcześniej na stronie KGHM informacja mówiąca, iż „na wypełnionym po brzegi pokładzie mieszczącego aż 400 ton ładunku samolotu znajdzie się nawet 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic”. Również tweet Ministerstwa Aktywów Państwowych z 8 kwietnia operuje takimi samymi liczbami.
Tymczasem niezależni znawcy transportu lotniczego podają, iż maksymalny udźwig Antonova 225 wynosi 250 ton.
Zapewne dlatego na konferencji prasowej zorganizowanej na płycie lotniska prezes Marcin Chludziński, stojąc na tle samolotu, mówił, że w transporcie znajduje się już nie 7 mln, ale ponad 1 mln maseczek typu FFP2, ponad 200 tys. kombinezonów ochronnych oraz ok. 250 tys. przyłbic. Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział na Okęciu, że do Polski trafiło ok. 80 ton sprzętu.
21 kwietnia
„Newsweek” publikuje tekst, w którym podaje w wątpliwość jakość zakupionych maseczek. Według ustaleń tygodnika żadna partia sprowadzonego z Chin wyposażenia nie przeszła w Polsce testów jakościowych. Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Premiera, Główny Inspektor Sanitarny oraz KGHM przezornie nabierają wody w usta.
23 kwietnia
„Gazeta Wyborcza” w materiale „Dziwne zakupy KGHM” pisze: „Maseczki ochronne, które dotarły do Polski z Chin dzięki spółce KGHM, nie mają odpowiednich certyfikatów”. Polska Miedź stanowczo dementuje te informacje, przekonując, że „cały sprzęt sprowadzany przez KGHM spełnia zalecenia Komisji Europejskiej, a wszystkie zamówione produkty mają komplet dokumentów dopuszczenia do obrotu”. Zapowiada też, że w przypadku, gdy „Gazeta Wyborcza” nie zamieści w tej sprawie sprostowania, spółka wystąpi przeciwko niej na drogę sądową.
30 kwietnia
„Gazeta Wyborcza” przekonuje, że posiada dokumenty potwierdzające, że maseczki ochronne zakupione przez spółkę KGHM to „niewiele warte dla medyków jednorazówki”. Co więcej, twierdzi, że za cały towar grubo przepłacono pośrednikowi. Służby prasowe Polskiej Miedzi po raz kolejny stanowczo dementują rewelacje dziennika, uważając je za kuriozalny i bezpodstawny atak. Prezes spółki na Twitterze zirytowany pisze: „Coraz bardziej kłamliwe teksty, jutro okaże się, że w naszych kopalniach wyzyskujemy dzieci, a za dwa dni że reptilianie opanowali świat Pozew pozostał”
26 maja
Okazuje się, że jednak być może reptilianie faktycznie opanowali świat. Do publicznej wiadomości podana bowiem zostaje informacja, że sprawę sprowadzenia przez KGHM kilku milionów bezużytecznych maseczek bez certyfikatów bada już prokuratura. Postępowanie zostało połączone ze śledztwem dotyczącym zakupu trefnych maseczek przez resort zdrowia oraz przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Tym razem prezes Marcin Chludziński w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia. W zamian za to na Twitterze pisze: „Konsekwentnie realizujemy naszą strategię i widać jej efekty. Mimo wyzwań związanych z koronawirusem kwiecień zamykamy dobrze: „Produkcja zgodnie z planem, a wyniki sprzedażowe lepsze niż przed rokiem! Dziękuję załodze!”.
Faktycznie ma pan prezes za co dziękować załodze Polskiej Miedzi. Ludzie, mimo zagrożenia, z poświęceniem pracowali i utrzymali wysoką produkcję. Szkoda tylko, że wyniki tej ciężkiej pracy tak beztrosko są marnotrawione na propagandowe zagrywki z Antonovem An-225 Mrija w tle. Czekamy na wyniki śledztwa ABW.
Kategorie
Polecane artykuły
Prezydium OPZZ Dolny Śląsk z wizytą w Zakładzie Hydrotechnicznym
10 czerwca odbyło się wyjazdowe posiedzenie Prezydium Rady OPZZ Województwa Dolnośląskiego pod przewodnictwem Andrzeja Otręby. Gospodarzem spotkania był zakładowy zarząd ZZPPM ZH kierowany przez Waldemara…
Śródziemnomorska przygoda ZZPPM Energetyka
W maju grupa naszych związkowców udała się na wyjątkową, tygodniową wycieczkę na Maltę i Sycylię. Była to doskonała okazja nie tylko do wypoczynku w malowniczych…
80 lat Centrozłomu
- W 1946 roku została powołana do życia Państwowa Hurtownia Złomu we Wrocławiu – dzisiejszy Centrozłom Wrocław. Zapewne w firmie trwają już przygotowania do jubileuszowych…
Integracyjne zawody na torze gokartowym – rywalizacja i świetna zabawa
W atmosferze zdrowej rywalizacji i doskonałego humoru 14 czerwca na Kartodromie Gostyń odbyły się pierwsze w historii zawody gokartowe MO ZZPPM ZG Lubin, JRGH, ZG…
Przełomowe zmiany dla Polskiej Miedzi!
Rada ZZPPM z wielką nadzieją i optymizmem przyjmuje zapowiedziane zmiany w tzw. podatku miedziowym. To ważny krok, który może przyczynić się do dynamicznego rozwoju sektora…

Statut
STATUT ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO Tekst jednolity opracowany na podstawie… Continue reading

Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego
Wystąpienie przewodniczącego ZZPPM Ryszarda Zbrzyznego … Continue reading
Rokowania rozpoczęte
12 grudnia, w siedzibie Zarządu KGHM odbyło się spotkanie otwierające rokowania liderów ZZPPM z Dyrektorem Naczelnym ds. Nadzoru Korporacyjnego Alanem Steinbarthem i Dyrektorem Departamentu Wynagrodzeń,…
Najnowsze wydanie Związkowca
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Związkowca. W numerze m.in. wywiad z przewodniczącym ZZPPM Ryszardem Zbrzyznym o aktualnej sytuacji w KGHM, raport z negocjacji płacowych w…