26. rocznica strajku w obronie Polskiej Miedzi

20 lipca 1992 roku o godzinie 6 rano po odbytych masówkach we wszystkich zakładach KGHM stanął. Do strajku przystąpiła 38-tysięczna armia pracowników firmy walczących zarówno o godziwe zarobki za swą ciężką pracę, jak i o zachowanie dla Polski Polskiej Miedzi. Taki był początek pierwszego legalnego strajku w naszym kraju.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia ZZPPM wpisał do swojego statutu dzień rozpoczęcia strajku jako święto związku. Z tej okazji w ośrodku wypoczynkowym w Małomicach (21lipca) zorganizowany został wielki Festyn Rodzinny. Uczestniczyło w nim kilkaset osób z oddziałów oraz spółek grupy kapitałowej KGHM.

Przewodniczący ZZPPM Ryszard Zbrzyzny rozpoczynając imprezę i witając wszystkich zgromadzonych nawiązał nie tylko do historycznej już walki związku o polskość  Polskiej Miedzi  ale również wciąż trwającej batalii o utrzymanie wysokiej pozycji firmy na światowych rynkach.

Był to dla nas trudny czas próby jedności i skuteczności w działaniu – wspominał Ryszard Zbrzyzny. – Swoisty chrzest bojowy naszego związku, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w grudniu 1991 roku, został zarejestrowany w sądzie jako organizacja ogólnopolska skupiająca w swoich szeregach ludzi pracujących w przemyśle miedziowym. Doskonale pamiętamy, jak przeciwko strajkowi w obronie polskości „Polskiej Miedzi” oraz strajkującym wystąpili niektórzy działacze „Solidarności” z przewodniczącym SKGRM Józefem Czyczerskim na czele – mocno wspomaganym przez dzisiejszego szefa Solidarności z ZG Polkowice – Sieroszowice Bogusława Szarka. Walczących o swoje prawa robotników wyzywali od komunistów i czerwonych pająków. Trzymając parasol ochronny nad ówczesnym rządem podejmowali próby oszukania pracowników, w tym również szeregowych członków Solidarności. Dążyli w ten sposób do zablokowania protestów i doprowadzenia do sprzedaży firmy. Mówię o tym gdyż dzisiaj w dobie mody na przeinaczanie historii właśnie to środowisko podejmuje próby kreowania się jako nieustępliwi obrońcy Polskiej Miedzi. Nie może być naszej zgody na taką hipokryzję. Prawdę o tamtych wydarzeniach musimy zachować w pamięci i przekazać młodemu pokoleniu. W strajku walczyliśmy między innymi: o podwyżkę głodowych płac, które od 1989 roku do 1992 spadły realnie o około 40 proc. Walczyliśmy o zachowanie pracowniczych praw, o obronę miejsc pracy, ale przede wszystkim o polskość Polskiej Miedzi, którą solidarnościowe rządy oraz lokalni „pomocnicy” z etosowym rodowodem chcieli sprzedać za judaszowskie grosze zachodniemu inwestorowi z branży. Gdy ocenia się strajk z 1992 roku z perspektywy minionych lat – to nikt uczciwy nie zaprzeczy, że był wielkim, przełomowym wydarzeniem dla całej firmy. ZZPPM – będący główną siłą strajku – uczciwie wywiązał się z zobowiązań nie tylko wobec swoich członków, ale także wobec całej Załogi Polskiej Miedzi. Mamy więc pełne prawo świętować naszej imprezie i dobrze się bawić. Niemniej jednak musimy być czujni by zdobytych uprawnień nikt nam nie odebrał. Musimy też pilnować by Polskiej Miedzi nie przekupczono i nie zmarnowano jej ogromnego potencjału.  Nie muszę też nikogo przekonywać, że takie niebezpieczeństwo jest niestety bardzo realne . Obecne ugrupowanie będące u władzy wywodzące się przecież z postsolidarnościowych prawicowych partii w imię swoich partykularnych interesów politycznych bez skrupułów nadal niszczy dorobek kilku pokoleń górników i hutników Zagłębia Miedziowego. Czekają więc nasz trudne chwile by do tego nie dopuścić. Jednak na razie korzystajmy z czasu relaksu i bawmy się na naszym święcie – zaprosił Ryszard Zbrzyzny wszystkich zgromadzonych do uczestnictwa w licznych atrakcjach przygotowanych dla młodszych i starszych uczestników imprezy.

Festyn był też okazją do wręczenia wiceprzewodniczącej ZZPPM Barbarze Popielarz Listu Gratulacyjnego z powodu wyboru jej na funkcję wiceprzewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Pod dokumentem podpisali się członkowie Prezydium ZZPPM.   

To Twój ogromny sukces i dowód docenienia Twojej wiedzy, zaangażowania, kompetencji, doświadczenia oraz wyraz najwyższego zaufania. Jesteśmy dumni, że wywodzisz się z naszego środowiska i pragniemy Cię zapewnić, że zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Jestem przekonany, że działając na ogólnopolskiej arenie wiele dokonasz  – podkreślił Ryszard Zbrzyzny wręczając Barbarze Popielarz list wraz okolicznościowym podarunkiem od Prezydium ZZPPM – albumem z barwnymi fotografiami pejzaży górskich.

W trakcie festynu rozegrany został w ramach Spartakiady ZZPPM turniej piłki siatkowej. Turniej ten wygrała drużyna z ENERGETYKI.

Fotorelacja z festynu oraz sprawozdanie z turnieju siatkówki wkrótce na naszej stronie.

Krótka filmowa relacja z festynu

 

 

Możesz również polubić…